Obsah
Spolky a spolkový život
Živnostenské společenstvo
Koncem osmdesátých let 19. století vytvořili místní podnikatelé Živnostenské společenstvo, jehož členy byli i živnostníci z okolních čtrnácti obcí. Organizace měla svůj prapor, který byl postaven v kostele v první lavici na pravé straně. Společenstvo zaniklo v roce 1940 při nařízené reorganizaci řemesel.
Zásobní spolek a obchody
V roce 1870 vznikl ve Vřeskovicích Zásobní spolek (sklad). Hostinský Josef Sušanka z čp. 68 pro něj postavil samostatnou budovu (čp. 79). Pro špatný dovoz a hospodaření však spolek v roce 1879 zanikl a obchod převzal Jan Kaňák, původem z Roupova. Název Ve skladu se však udržel. Koncem 19. století vznikl obchod i v domě čp. 38. Tento obchod zanikl začátkem druhé světové války, kdy byli jeho majitelé (Židé) do koncentračních táborů a umučeni. Potom byla otevřena prodejna v domě čp. 87, který vlastnila Jindřiška Marešová, kde se nacházela i trafika. Tu po první světové válce obdržel válečný invalida Petr Mareš.
Ve čtyřicátých letech se v obci nacházely dva obchody, dva hostince, působili zde dva truhláři (čp. 12, čp. 76), krejčí (čp. 106), kovář, řezník (čp. 64) a natěrač (čp. 72). (Staré číslování)
Spořitelní a záložní spolek (Kampelička)
Z popudu kaplana Josefa Vaňka a rolníka Matěje Kalaše byla ve Vřeskovicích 15. ledna 1905 založena Kampelička - spořitelní a záložní spolek pro Vřeskovice a okolí. Zakládajících členů bylo dvacet pět. Starostou spolku se stal Josef Vaněk a pokladníkem Matěj Kalaš. Úřadovalo se v neděli v domě pokladníka až do roku 1929, později v dalším soukromém domě.
Na žádost spořitelního a záložního spolku Kampelička ve Vřeskovicích se v roce 1937 rozhodl vládní komisař obce prodat kampeličce obecní domek, bývalou obecní pastoušku, na jejímž místě spolek o rok později postavil vlastní patrovou budovu. Po roce trvání měla kampelička 47 členů a v roce 1939 už 182 členů.
První členové spolku: Josef Berka - rolník, Vřeskovice, Václav Berka - rolník, Vřeskovice, Jan Černý - rolník, Vřeskovice, Jan Hodaň - rolník, Biřkov, Emil Hrubý - hostinský, Vřeskovice, Matěj Kalaš - rolník, Vřeskovice, Jan Kaňák - krejčí, Vřeskovice, Josef Kaňák - obchodník, Vřeskovice, Václav Kleisner - rolník, Ježovy, Vavřinec Kotovský - výměnkář, Vřeskovice, Ondřej Mareš - rolník, Mstice, Ondřej Mornštein - rolník, Vřeskovice, Tomáš Mašek - rolník, Vřeskovice, Matěj Mraček - rolník, Vřeskovice, Matěj Pech - rolník, Biřkov, Jan Racek - rolník, Borovy, Josef Řezníček - rolník, Ježovy, Emanuel Stach - učitel, Vřeskovice, Matěj Šedivý - řídící učitel, Vřeskovice, František Topinka - domkář, Vřeskovice, Josef Vaněk - kaplan, Vřeskovice, Josef Vojáček - truhlář, Vřeskovice, Josef Voráček - rolník, Biřkov, František Voves - domkář, Borovy, Jan Zub - rolník a truhlář, Vřeskovice.
Sbor dobrovolných hasičů
V roce 1894 byl na popud Josefa Berky, Petra Racka, Ondřeje Mornšteina, Františka Topinky a dalších založen sbor dobrovolných hasičů. Původní zbrojnice byla v kůlně u obecního domku (pozdější kampeličky) a sbor vlastnil ruční čtyřkolovou stříkačku.
Za dobu svého trvání se zúčastnil úspěšně mnohých požárů v obci a okolí. Ve Vřeskovicích v roce 1894 hořela stodola u Kaňáků a o pět let později stodola a chlévy u Sušanků. V roce 1902 vyhořelo stavení u Topinků a u Vítů a v roce 1907 chalupa u Němců a dům u Drdů. U Zachů ve Msticích shořelo stavení po úderu blesku v roce 1918 a v roce 1939 se vzňala ze stejných příčin stodola u Adamů.
V letech 1895 a 1937 byly v obci pořádány dva župní hasičské sjezdy a 17. května 1935 byla sboru dobrovolných hasičů slavnostně předána obcí nová motorová stříkačka za 26 000 Kč.
V létě 1986 bylo sboru přiděleno Okresním národním výborem Přeštice požární auto. Sbor požární ochrany měl v té době 86 členů. V tomto roce zaznamenali členové sboru úspěch na tradiční požární soutěži v Bukové, kam se sjížděla nejlepší družstva z celého okolí. V klání se Vřeskovičtí umístili na prvním místě. Sboru bylo tehdy přiděleno vozidlo T 805 ze zálohy armády.
Sbor požární ochrany měl v roce 1987 82 členů a jeho předsedou byl František Berka.
V roce 1988 sbor získal nové vozidlo CAS 25, pro které musela být upravena požární zbrojnice. Počet členů kolem osmdesáti se ve sboru udržel až do současnosti. (V roce 1998 bylo evidováno 83 členů.)
Čtenářsko - hospodářská beseda
V roce 1895 se zasadil učitel Josef Nováček o založení Čtenářsko - hospodářské besedy, která měla za cíl kulturní a hospodářské povznesení obyvatelstva. Spolek založil zábavnou a naučnou knihovnu (tehdy ještě neexistovaly obecní knihovny), která objednávala denní noviny a časopisy. Vedle toho společně členové besedy nakupovali i umělá hnojiva, uhlí i hospodářské stroje. Pro potřebu členů byla zřízena dokonce i mostní váha. Spolek vykonal mnoho pro hospodářské a kulturní povznesení obce, ale zanikl v době druhé světové války.
Ostatní spolky v obci
Domkářské sdružení, Dělnická tělovýchovná jednota (viz kapitola Divadlo), Mládež národního souručenství (viz kapitola Divadlo), Tělovýchovná jednota (její úspěchy jsou popsány v kapitole Historie obce), Československý červený kříž, Československý svaz žen a Československý svaz zahrádkářů.